Jelenleg több mint ötmillió aktív felhasználója van a nyílt bankolási szolgáltatásoknak az Egyesült Királyságban, ötszázezerrel több, mint januárban.
Az Amazon engedett, és az utolsó pillanatban visszavonta a Visa kártyák letiltását a platformjáról. A megemelt tranzakciós költségek miatt kirobbant konfliktus viszont vélhetően nem az utolsó lesz a sorban.
Több tucat fintech alapító vádolja a Starling Bank alapítóját, Anne Bodent azzal, hogy megpróbálta hátráltatni az innovációs törekvéseket a pénzügyi szolgáltatási szektorban. A vád előzményéül Boden nyilatkozata szolgált, amelyet az alsóház tagjaiból álló kincstári bizottság előtt tett. Ebben a bankvezér kifejtette, hogy a nyílt bankolás nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket, és más módszerekre lenne szükség helyette.
Már lassan 3 éve, hogy először meghirdették az indulását, de még csak egy éve kezdett el valós eredményeket felmutatni a második pénzforgalmi irányelvként meghirdetett, a nyílt bankolást zászlójára tűző direktíva, vagy más néven a PSD2. Jelenleg négy harmadik feles szolgáltató és egy banki spinoff szolgáltató rendelkezik PSD2-es engedéllyel, ami a rendelkezés életbe lépése óta eltelt idő tükrében nem túl biztató. A bankok részéről felmerült az akadályozás gyanúja is, amelyet az MNB jelenleg is vizsgál. A háttérben meghúzódó legégetőbb probléma viszont a szabványosított API-rendszer hiánya, ami rendkívül körülményessé teszi az adatkapcsolatok létrehozását.
Az OTP Bank most induló nyílt banki szolgáltatása (OTP OpenBank) lehetővé teszi, hogy a más bankoknál vezetett számlák egyenlegét is megtekinthessék a bank ügyfelei. Így egyetlen felületről kontrollálhatóak a pénzügyek: elég csak az OTP Bank új internetbankjába vagy mobilalkalmazásába bejelentkezni és máris követhető, mennyi pénz van a más bankoknál vezetett számlákon - derül ki az OTP közleményéből.
Van abban valami fantasztikusan rockandroll-érzés, hogy az ember vásárol a boltban, és csak úgy visszakapja a költése egy részét. Persze tudjuk, a boltnak így is megéri, hogy náluk vásároltunk, a cashback és a hűségprogramok szerves részét képezik az üzleti modelljüknek, de két és fél hónap után közel 6 ezer „ingyenforintot” zsebre tenni egyáltalán nem rossz biznisz. Úgy, hogy mindezért az ujjamat sem kellett mozdítani.
Bank, számlázó- és könyvelőprogram hármasa kell ahhoz, hogy az autokassza szolgáltatás a számlakiállítástól a könyvelésig egyszerűsítse az adminisztrációs folyamatokat. Ha azonban a banki tranzakciók és a számlák automatikus összepárosítása megvalósul, akkor nemcsak a vállalkozók, de a könyvelők is tengernyi sziszifuszi munkától szabadulhatnak meg. Így több energiájuk marad a tényleges tanácsadásra, amellyel a vállalkozók is jól járnak. Nem véletlen, hogy azoknál a bankoknál, amelyek lehetővé teszik a szolgáltatás feltételeit, egyre nagyobb számban aktiválják azt az ügyfelek.
Külföldi kiadáskövető, azaz PFM-alkalmazásokkal Dunát lehetne rekeszteni, de a hazai paletta egy-két működőképes megoldásból áll. Ezek közül az egyik, a Koin, mely a PSD2-es engedélye birtokában néhány hónappal ezelőtt új szakaszba lépett: elkezdte bekötni a bankokat az alkalmazásba, ezzel pedig teljesen automatikussá válik a kiadáskövetés. Ráadásul akár több bankszámla összes tranzakcióiról, egyenlegéről egy helyen kaphatunk aggregált információkat, kimutatásokat. Szabó Mártonnal, a Koin egyik alapítójával és ügyvezető igazgatójával beszélgettünk a terveikről.
Bár már látni követendő példákat is, a nyílt bankolás a hazai piacon és egyébként egész Európában nagyon lassan indul el, a PSD2-es engedéllyel rendelkező új szolgáltatók alig-alig működnek élesben, kevés bankkal integrálódtak eddig. Az MNB az open banking előtt tornyosuló akadályok elhárítására tesz kísérletet, a Fizetés rendszer jelentésben mutatták be, mire készülnek.
Ugyan már egy pár éve velünk van, mégis csak mostanában kap egyre inkább szárnyra a nyílt bankolás "mozgalma". A McKinsey szerint az új trend - melynek lényege, hogy harmadik felek a fogyasztók banki adatait felhasználva kínálnak számukra széleskörű pénzügyi szolgáltatásokat - fenekestül felforgathatja a pénzügyi szférát. A klasszikus bankszektorra, mint a pénzügyi világ mozgatórugójára a fintech cégek felemelkedése után újabb alkalmazkodási kényszer nehezül.
Elindult, és a neobankok mellett már hazai nagybankok ügyfeleinek is elérhetővé vált a Recash, egy olyan app, amely a kártyás fizetések esetében teljesen teendőmentesen fizet vissza 2-10, vagy ennél is több százalékot a vásárlásaink után. Az appot az egyik PSD2-es engedéllyel rendelkező hazai szolgáltató, a Recash Europe fejlesztette, amely már a külföldi terjeszkedésének első lépéseit is megtette. Megnéztük, mit tud az app, és hogy állunk a nyílt bankolás területén aktuálisan Magyarországon.
Már több mint egy éve éles a PSD2, vagyis az új pénzforgalmi irányelv Magyarországon, ami a „nyílt bankolás” időszakát hivatott elhozni. Az európai szintű szabályozás célja, hogy a fintechek és bankok, illetve a bankok egymás közötti technológiai és üzleti kapcsolódási kockázatait kezelje, egyidejűleg kinyissa a versenyt a szereplők között. Banki körképet készítettünk arról, mi történt a területen az elmúlt bő egy évben, milyen szolgáltatásokat indítottak el azóta a bankok a területen.
A második pénzforgalmi irányelv (PSD2) hatályba lépése óta az úgynevezett harmadik feles szolgáltatóktól nagyszámú visszajelzés és panasz érkezett az Európai Bankhatósághoz (EBA) a rendszer működésével kapcsolatban. Erre reagálva az EBA június elején tette közzé irányadó véleményét, mellyel azt szeretné segíteni, hogy a harmadik feles szolgáltatók innovatív megoldásai minél előbb elérhetőek legyenek a pénzügyi szolgáltatók ügyfelei számára. Herce Zoltán, a Deloitte és Réti Bálint, a Péntech Solutions tanácsadó szakértője összegyűjtötték, melyek a legfőbb problémák, és az EBA szerint hogyan lehet azokat mindenki számára megnyugtatóan megoldani.
Élesben is elindult a négyből az egyik PSD2-es engedéllyel rendelkező fintech, a Számlázz.hu szolgáltatása a K&H Bankkal, ezzel beléptünk a nyílt bankolás korába.
A legnagyonbb norvég bank, a DNB új szintre emelei az open banking fogalmát: már nem csak más bankok számlái is integrálhatók a DNB appjába, hanem ezek között appon belül pénzt is küldhetnek ezentúl az ügyfelek.
Hamarosan elindul az első PSD2-es szolgáltatás Magyarországon egy nagybnkkal, így belépünk a "nyílt bankolás" korába. A négyből az egyik eddig kiadott engedéllyel rendelkező Számlázz.hu az egyik nagybank ügyfeleinek egy automatizált számlázási szolgáltatást tesz hozzáférhetővé heteken belül. A PSD2-es szolgáltató ugyanakkor közleményében kiemeli: tapasztalataik szerint ugyan mind a tizennégy hazai bank megnyitotta a tesztkörnyezetét, a legtöbb felületén csak a dokumentáció érhető el az API-król, a tesztelésre nincs lehetőség, pedig utóbbit törvény írja elő - derül ki a cég közleményéből.
Mik lehetnek 2025 legfontosabb trendjei?
De azért még korai optimistának lenni.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.
Megjelent a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének harmadik epizódja.
Nagyon gyengült ma az árfolyam.